Laptop Lenovo ThinkPad T450 - Specyfikacja techniczna, Opis serii, Recenzja

| 0 Komentarzy
W segmencie laptopów biznesowych, od ponad 2 lat sporą popularnością cieszy się model Lenovo ThinkPad T450. Charakteryzuje się przede wszystkim solidną obudową i wykorzystaniem niskonapięciowych podzespołów.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Laptopy Lenovo serii T wyróżniają się bardzo pojemnymi akumulatorami i tak też jest w tym przypadku. Na rynku dostępne są bowiem modele z bateriami wyposażonymi w aż 9 komór, dzięki czemu w niektórych sytuacjach są one w stanie zapewnić nawet 19 godzin nieprzerwanej pracy urządzenia.

Polecane laptopy

Możliwe jest to jednak również za sprawą wykorzystania niskonapięciowych podzespołów, które wyróżniają się raczej przeciętną wydajnością. Potwierdzeniem tego są montowane procesory Intela, które należą do wiekowej już, piątej generacji (najnowszą jest siódma).

Użytkownicy mogą wybrać jeden z 4 montowanych układów, spośród których najmocniejszy jest model i7-5600U. Wyposażony jest on w dwa fizyczne rdzenie obsługujące do czterech wątków. Maksymalne taktowanie na poziomie 3200 MHz (za sprawą technologii Intel Turbo Boost), gwarantuje stabilną pracę w przypadku obsługi wszystkich standardowych programów biznesowych. Nieoc tylko słabsze są dwa kolejne procesory, czyli i5-5300U oraz i5-5200U. Różnice między nimi są bardzo małe.

Nieco z tyłu pod względem wydajności zostaje ostatnich z procesorów – i3-5010U. Wszystko dlatego, że nie obsługuje on technologii zwiększającej częstotliwość taktowania. W jego przypadku osiąga ona maksymalną wartość wynosząca 2100 MHz.

Każdy z dostępnych na rynku modeli laptopa Lenovo ThinkPad T450 korzysta ze zintegrowanej karty graficznej Intel HD Graphics 5500. W odróżnieniu od procesorów, w tym przypadku od razu widać, że mamy do czynienia ze sprzętem ponad 2-letnim. Karta gwarantuje bowiem przeciętne osiągi.

Nieco już przestarzała jest także wykorzystywana pamięć RAM. Prędkość działania kości DDR3 w wielu sytuacjach okaże się niewystarczająca. Do zalet omawianego urządzenia należy natomiast zaliczyć możliwość zamontowania dwóch dysków twardych – SSD ze złączem M.2 oraz 2,5-calowych modeli HDD bądź SSD.

Obudowa

Lenovo ThinkPad T450 nie należy do laptopów tanich, dlatego można byłoby oczekiwać, że jego obudowa zostanie wykonana z aluminium bądź elementów metalowych. W rzeczywistości producenci postanowili wykorzystać plastik wzmocniony włóknem węglowym. Przekłada się to co prawda na zadowalającą sztywność konstrukcji, jednak w tej klasie da się znaleźć coś lepszego.

Jeżeli chodzi o zestaw złączy, to poza podstawowym wyposażeniem, w skład którego wchodzą między innymi 3 porty USB 3.0, znaleźć można również kilka dodatków, takich jak czytnik kart chipowych czy złącze dokowania. Szkoda, że zabrakło miejsca dla złącza HDMI.

Chłodzenie

Jak już wspomnieliśmy, omawiany laptop korzysta z niskonapięciowych podzespołów, dlatego trudno dziwić się temu, że przez większość czasu pozostaje on raczej chłodny. Maksymalna temperatura procesora tylko chwilami przekracza granice 70 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o obudowę, nagrzewa się ona do poziomu 35-40 stopni Celsjusza, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Zamontowany wentylator jest nie tylko wydajny, ale też bardzo cichy. Maksymalne natężenie generowanego hałasu wynosi bowiem zaledwie 35 dB.

Ekran

Lenovo ThinkPad T450 posiada 14-calowy ekran, dlatego można umieścić go w segmencie urządzeń mobilnych. Matryce poszczególnych modeli wykonane zostały w technologii TN, pracują one w rozdzielczości HD lub HD+.

Zastosowanie przestarzałej już technologii przełożyło się na bardzo przeciętne parametry użytkowe. Zarówno luminancja, jak i kontrast, jakość generowanych kolorów czy kąty widzenia są po prostu słabe.

Wydajność

Omawiany laptop pozwoli na obsługę standardowych programów biurowych, jednak może okazać się niewystarczający w przypadku pracy szczególnie wymagającej. Potwierdzeniem tego są wyniki testów wydajnościowych, jakie uzyskała jego najmocniejsza konfiguracja.

W programie Cinebench R15, sprawdzający możliwości procesorów, model T450 otrzymał 130 punktów w trybie jednowątkowym i 298 punktów w trybie wielowątkowym. Słabo spisała się karta graficzna, uzyskując 43216 punktów w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics i zaledwie 1183 punktów w 3DMark 11 Performance GPU.

Do grania

Wszystko to sprawia, że Lenovo ThinkPad T450 raczej nie posłuży do grania. Jest on w stanie poradzić sobie z obsługą wyłącznie niewymagających tytułów.

  • The Sims 4 – low: 150 fps, medium: 40 fps, high: 20 fps,
  • Guild Wars 2 – low: 45 fps, medium: 30 fps, high: 25 fps,
  • Resident Evil 5 – low: 85 fps, medium: 55 fps, high: 35 fps,
  • Dirt 3 – low: 55 fps, medium: 32 fps, high: 24 fps,
  • Counter Strike: GO – low: 75 fps, medium: 55 fps, high: 38 fps.

Cena

Omawiany laptop jest drogi. Jego najmocniejsza konfiguracja kosztuje bowiem około 6000 złotych. W przypadku zdecydowania się na słabszy procesor, mniejsza ilość pamięci RAM lub gorszą matrycę, cena spadnie o 1000-1500 złotych.

Czy warto?

Lenovo ThinkPad T450 jest urządzeniem lekkim, o bardzo pojemnej baterii, sprawnie działającym układzie chłodzenia, przyzwoitej obudowie i kilku elementach dodatkowych. Jego podzespoły gwarantują natomiast realizację standardowych zadań biznesowych. Pod tym względem jest wiec wart polecenia. Nie należy zapominać jednak także o jego mankamentach, a więc dość wysokiej cenie i przeciętnej matrycy. Ostateczna decyzja związana z jego zakupem (bądź nie), zależna będzie od zakresu zadań, na jakich nam zależy.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.